Fotogaléria Oravy

Fotogaléria Oravy

Feb 5, 2011

Fotogalériu Oravy otvoríte kliknutím na tento text.

Zaujímavosti

Plavba na pltiach po rieke Orava
V prípade, ak navštívite región Orava, určite si nenechajte ujsť vyhliadkovú plavbu drevenou plťou po rieke Orava popod skalné bralo Oravského hradu. Pri plavbe sa vám naskytnú jedinečné pohľady na Oravský hrad a nádhernú oravskú prírodu. Vyhliadková plavba začína v obci Horná Lehota a končí v obci Oravský Podzámok, pričom trvá približne 1 hodinu.

Prevádzka:
júl, august: denne od 9:00 do 17:00 hod.
máj až október: formou objednávok

Bližšie informácie a objednávky plavieb:
Web stránka: www.plte-orava.sk
Tel.: 0905 358 182

Múzeum oravskej dediny – skanzen Zuberec
Malebný skanzen sa rozkladá okolo brehov Studeného potoka, vsadený uprostred nádhernej scenérie vytvorenej masívmi pohoria západných Tatier. Múzeum predstavuje zoskupenie charakteristických ľudových stavieb z jednotlivých oravských regiónov na ploche cca 20 ha. Zastúpená je juhozápadná oblasť dolnej Oravy, stredná a horná Orava, severovýchodná tatransko-goralská oblasť a severozápadná beskydská oblasť. Každoročne sa tu usporadúva medzinárodný festival Podroháčske folklórne slávnosti.

Múzeum oravskej dediny pozostáva z piatich architektonických celkov :
- bohatšiu časť dolnej Oravy predstavuje dolnooravský rínok s honosnejšími stavbami umiestnenými na voľnejšom priestranstve
- domy a hospodárske stavby na Zamagurskej ulici predstavujú charakteristickú štruktúru pôvodnej oravskej dediny pozostávajúcu z bohatých a stredných roľníkov
- goralské lazy zastupujú najchudobnejšiu časť Oravy ležiacu na juhovýchodných svahoch Oravských Beskýd
- mlynica, ktorá sa nachádza pri potoku sústreďuje vodný mlyn, pílu a valchu na úpravu súkna so spoločným vodným náhonom
- nad celým areálom sa nachádza cintorín a neskorogotický drevený kostol sv. Alžbety zo Zábreže z 15. storočia

Otváracie hodiny:
Múzeum je prístupné celoročne.
Júl, august od 8.00 do 18.00 hod. denne
Jún, september od 8.00 do 17.00 hod. denne
V ostatných mesiacoch od 8.00 do 15.30 hod.
Denne okrem pondelka.

Hviezdoslavova hájovňa – Oravská Polhora
Orava je rodiskom velikána slovenskej literatúry Pavla Országha Hviezdoslava. Pri jeho pôsobení na Hornej Orave vzniklo dielo o konflikte dvoch svetov: chalúp a kaštieľov, pravdy, chudoby a neprávosti pánov – lyrickoepická skladba Hájniková žena. Expozícia Hviezdoslavova hájovňa, ktorá sa nachádza v nádhernom prírodnom prostredí, predstavuje túto jeho najväčšiu a najznámejšiu prácu. Expozícia je rozdelená do štyroch častí. Prvá predstavuje životné a pracovné prostredie hájnickej rodiny. Snahou tvorcov bolo vytvoriť atmosféru vtedajšieho bývania v oravských hájovniach. V druhej časti sa znázorňuje v časovom slede zrod a postupná realizácia myšlienky napísať túto prvú lyricko-epickú skladbu. V hájovni, ktorú P.O. Hiezdoslav navštevoval, sa narodil prozaik Milo Urban, ktorému je venovaná výstava v susednom objekte.

Otváracie hodiny:
15 apríl až 31 október: utorok-sobota 9:00- 16:30, nedeľa 10:30 – 18:00
pondelok: zatvorené
1. november až 14 apríl: len ohlásené návštevy

Bližšie informácie:
Web stránka: www.oravamuzeum.sk

Múzeum šľachtických kočiarov a saní – Oravský Podzámok

Múzeum šľachtických kočiarov a saní je jedinečnou a najrozsiahlejšou zbierkou kočiarov a saní na Slovensku. Múzeum začalo písať svoju históriu 1. mája 2008. Zbierka je dlhodobým procesom zberateľstva a precíznej renovácie. Nachádza sa v obci Oravský Podzámok, priamo pod Oravským hradom. V našom múzeu môžete vzhliadnuť 21 exkluzívnych exponátov v pôvodnom, ale hlavne renovovanom stave. Precízna kvalita našich exponátov Vás nadchne a Vy sa necháte unášať čarom minulého storočia, keď sa po našich cestách preháňali luxusné Landauery a Landaulety, elegantné Mylordy pre pánov a Viktórie pre dámy. Nechýbajú diskrétne mestské Coupé , poľovnícke kočiare a samozrejme ani pohodlné sane na zasnežené zimy. Vstúpte do minulosti a unášajte sa fantáziou a predstavami . U nás platí pravidlo raz vidieť je viac ako sto krát počuť. Celá expozícia je doplnená zaujímavými sprievodnými textami.

Bližšie informácie:
Web stránka: www.muzeumkociarov.sk

Termálne kúpalisko Meander Park thermal – Oravice
Meander Park thermal leží na území regiónu Oravy – Západné Tatry, takmer na hranici s Poľskou republikou , len niekoľko km od Zakopaného. Z hĺbky 1611 m vyviera prírodná termálna voda s blahodárnym účinkom s teplotou 58°C, ktorá sa vlieva do všetkých bazénov v areáli Meander Park thermal o ploche 1545 m2 . Termálna voda je vysoko mineralizovaná sodno – vápenato – horečnato – siričitá s vysokým obsahom železa. Bazény sú v prevádzke 12 mesiacov v roku.

Bližšie informácie:
Web stránka: www.meanderpark.com